Sosyal

Sayfalar

BAŞKA YOL YOK

Hayat, cevap anahtarı olmayan, herkesin kendi seçeneğini doğru zannettiği binlerce sorunun iç içe geçmesiyle oluşmuş, zorlu ve sonuçsuz bir sınav. Her soruda tercih edilen seçeneğin sevinci, yanlış varsayılanın keşfedilmemiş olmasından dolayı da şaibeli. Yuvarlak içine alınmamış her cevabın, içimizde derin bir muamma yarası gizli. Neleri elde ederken neleri kaçırdığımızı bilmeden ilerliyoruz bu sınavda. Durum böyle olunca ya kendi cevaplarımızı sevmek kalıyor elde ya da her şeyi biraz eksik yaşamaya razı olmak. Ya soruları cevaplamadan bolca düşünmek ya da geriye dönüp tekrar soruya bakabilecek kadar zamanı iyi yönetmek. 

Bazen hangisini yapmak gerektiğini bilemediğimizden, panik halinde yaşıyoruz, hata üstüne hata yapıyoruz. İnsanız. Fakat yaşamlarımız “üç yanlışın bir doğruyu götürdüğü” o akıllara zarar sistemin en ilkel haline sahip olduğundan; tek doğruyla bin yanlışın unutulduğu ve hatta yeri geldiğinde de, tek hatayla bin dürüstlüğün yabana atıldığı bir mahkemeye dönüşüveriyor. Tercihinden memnun olan insanları yargılıyoruz kendi tercihimizden memnun olmadığımızda. Tercihinden memnun olmayanı anlamıyoruz, kendi tercihimizden memnun kaldığımızda. Oysa, onca zor soruyla boğuşmuş olan her insan için, yargılamak da kolay olan anlamamak da… 

Mahkemelere gerek yok. Yargılar, anlayışsızlıklar anlamsız. Sanık ve tanık yer değiştirmeye müsait hep. Çünkü insanız. 

Her insanın kendi sınavı ve kendi cevapları içinde hür olduğunu bilmesi şart. Her insanı kendi sınavında ve kendi cevaplarında hür bırakmak mecburi. Tercihler kişisel, tercihi sevmek ya da sevmemek insana özel. Kimse kimseden üstün değil bu sınavda, şartlar eşit ve kurallar açık. Ve sürekli etrafındakilerin neler yaptığına bakan biri için geçen her dakikaya yazık. 

Hal böyleyken;

Yaşamı sevmek, tercihleri düşünerek seçmek ve seçileni benimseyebilmek için okumak, öğrenmekten başka yol yok gibi geliyor bana. Zamanı iyi yönetmek, kendi cevaplarımızla var olabilmek için kendimizi bilmekten başka yol yok… Özgür hissedebilmek için, özgürlük sunmaktan başka yol yok. Saygı görebilmek için saygı duymaktan başka yol yok. 

Bir gün, her insanın yolu, kendine benzeyenle kesişir elbet. 

Yorum Gönder

2017 @ fufuokur / TÜM HAKLARI SAKLIDIR. SİTEDE BULUNAN İÇERİĞİN KOPYALANMASI, İZİNSİZ YAYINI VE PAYLAŞIMI YASAKTIR. / Tasarım: K.S