Sosyal

Sayfalar

ÇİRKİN

Güzel olan nedir? Neye güzel diyoruz?

İnsanda tek ve biricik olan şeyin ne olduğunu bilmek ve bulmak gerek.
Kaşımız, gözümüz, dudaklarımız mı bizi biz yapan; boyumuz, kilomuz, işimiz, şanımız mı?
Bir bütün olarak mı ele almalıyız insanı, yoksa bütünü etkileyen en önemli parçanın etkisine mi bakmalıyız güzelliğinin farkına varmak için?

İşte bu soruların cevaplarını bulabileceğimiz ve giderek güzelleşmek için herkesin hem tinsel hem fiziksel olarak bir kalıp haline dönüştüğünü fark edebileceğimiz bir güzelleme olmuş Çirkin oyunu. Derdini absürt bir anlatımla, rahatsız edici detaylarla anlatmış. Sanat zaten bu yüzden var: İnsanın kafasına bir yumruk gibi insin fark edemedikleri, sarsılsın ve kendini dinlemeyi başarabilsin, çevresini de daha objektif gözlemleyebilsin diye...
İnsanın fiziksel olarak değişiminin, ruh haline yansımasını da oyun boyunca gözlemliyorsunuz. Yani hem içe hem dışa açılan bir pencere sunuyor oyun. Anlatım kısmında derinlik olmasa da mesaj kısmında derdi büyük ve umarım büyük kitlelere ulaşır bu sebepten.Çirkin oyununun yazarı Marius von Mayenburg, yönetmeni İbrahim Selim, oyuncular Edip Tepeli, Gizem Erdem, Volkan Yosunlu ve Ali Yoğurtçuoğlu. Üç oyuncu sahnede birden fazla karakteri canlandırıyor. Dolayısıyla saniyelik rol değişimleri oyunculuk performanslarını da ortaya koyuyor.
Ocak ayında da gösterimde Çirkin. DasDas Sahne’de izlediğim ilk oyundu ayrıca. Sahne düzeni oldukça ferah ki bence bu oyunun ruhunu etkileyen en önemli faktörlerden biri. Kendi sorularımla başlamıştım yazmaya, Çirkin’in tanıtım yazısındaki sorularla da bitireyim:

“Gerçekte kimsin? Kendine baktığında ne görüyorsun? Gördüğün şey onların gördüğüyle aynı şey mi? Olduğun kişi ile olman beklenen kişi arasında nerede duruyorsun? Başarmak için kendinden ne kadar uzağa gidebilirsin, ya dönüş yolunda kaybolursan?”


Sanat diyorum, 
soruyu üreten de cevabı gösteren de...

2 yorum

  1. Kelime seçimlerinle yine içimizi ısıtan çok güzel bir yazı olmuş Funda, sevgilerimle.

    YanıtlaSil

2017 @ fufuokur / TÜM HAKLARI SAKLIDIR. SİTEDE BULUNAN İÇERİĞİN KOPYALANMASI, İZİNSİZ YAYINI VE PAYLAŞIMI YASAKTIR. / Tasarım: K.S